Promovimi i Fjalorit “Turqizmat e përbashkëta nĕ gjuhët e Ballkanit”

Më 27 shkurt 2019, në aulën Konrad Adenauer të  Fakultetit të Historisë e të Filologjisë u bë promovimi i Fjalorit “Ballkan Dillerindeki Ortak Türkizmalar Sözlüğü”/ “Turqizmat e përbashkëta nĕ gjuhët e Ballkanit” me autor, pedagogen e Departamentit të gjuhës shqipe, Prof.asoc. Lindita Xhanari. Të pranishëm në kë të aktivitet ishin Dekani i fakultetit Prof.dr. Sabri Laçi, zv. Ambasadori i Turqisë në Tiranë z. Hakan Cengiz, Kryetari i Türk Dil Kurumu nga Ankaraja Prof.dr. Gürer Gülsevin, editori i fjalorit nga Universiteti i Pamukkalesë Prof.dr. Turgut Tok, pedagogë, studiues dhe studentë. Ky fjalor, i shkruar në turqisht, pasi ka marrë vlerësimin pozitiv të gjykatësve shkencorë dhe aprovimin e senatit, është botuar në Turqi nga Universiteti i Pamukkalesë. Fjalori ka si objekt evidentimin e turqizmave të përbashkëta në 8 (tetë) gjuhë të Ballkanit: në shqip, rumanisht, bullgarisht, serbisht, greqisht, maqedonisht, boshnjakisht dhe kroatisht. Në fjalën e tyre Prof.dr. Shezai Rrokaj dhe Prof.dr Dhimitri Bello vunë theksin në vlerat e fjalorit dhe rëndësinë që ka ai për studime të mëtejshme. Akademikët nga Turqia u shprehën për vlerat e fjalorit në arealin ballkanik, si dhe për nevojën e bashkëpunimit në fusha me interes të përbashkët shkencor. Gjithashtu Kryetari i Türk Dil Kurumu Prof.dr. Gürer Gülsevin dhe përfaqësuesi i Universitetit të Pamukkalesë Prof.dr. Turgut Tok u pritën nga Dekani i fakultetit Prof.dr. Sabri Laçi. Gjatë takimit u bisedua mbi mundësinë e organizimit të projekteve të përbashkëta afatshkurtër e afatgjatë për fushat e studimit që mbulojnë departamentet e fakultetit tonë.